Цуманська громада
Волинська область, Луцький район

Ботулізм: що варто знати?

Дата: 04.07.2024 09:23
Кількість переглядів: 34

Фото без описуБотулізм - гостре інфекційне захворювання, обумовлене отруєння ботулотоксином, що потрапляють в організм людини внаслідок вживання різних продуктів харчування, що містять токсини ботулізму і характеризується важким ураженням вегетативної та центральної нервових систем 
 

 

 

 

Причини виникнення ботулізму


Бактерії ботулізму анаероби, тобто можуть існувати виключно в місцях з відсутністю повітря. Місцем, в якому постійно мешкають спори ботулізму, є ґрунт. Саме з неї вони потрапляють у воду, харчові продукти, овочі, фрукти, і в зрештою в кишечник тварин (риб, птахів, безхребетних, ссавців) або людини. Бактерії ботулізму досить широко поширені в природі у двох формах - у споровій і у вегетативній. Вегетативна форма цих бактерій гине вже через 30 хвилин при температурі 80 градусів і через п'ять хвилин - при кип'ятінні. Спори (спорових форм) надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів, так як можуть витримувати п'ятигодинне кип'ятіння і гинуть лише через 30 хвилин при температурі 120 градусів. 
Однією з особливостей ботулізму є те, що при недостатньому їх прогріванні, з вегетативних форм найчастіше можуть утворюватися дрімаючі суперечки», проростають лише через шість місяців. Ці спори дуже стійкі до прямого ультрафіолетового випромінювання, висушування і заморожування. В анаеробних (безповітряних) або наближених до них умовах (м'ясо тварин, консерви), спори активізуються і починають виділяти токсини, які в 375000 разів сильніша за отруту гримучої змії. 
В умовах звичайної зовнішнього середовища, ботулотоксини можуть зберігатися до одного року, а ось у консервованих продуктах - на протязі багатьох років. Вони не знищуються ферментами травного тракту, стійкі в кислому середовищі, легко витримують дуже високу концентрацію кухонної солі (близько 18%). А ось при кип'ятінні протягом п'ятнадцяти - двадцяти хвилин, або під впливом лугів, токсини досить швидко розкладаються і втрачають токсичні властивості. Також слід знати, що присутність у харчових продуктах ботулотоксину, ніяк не впливає на їх смакові якості. 
 Джерело збудника ботулізму - вміст кишечника домашніх і диких тварин, молюсків, риб, птахів, іл морів і озер, грунт. 
Найчастіше ботулізм розвивається після вживання в їжу різних консервованих продуктів (рибних, грибних, м'ясних, овочевих), солоної і копченої риби (та інших копченостей), ковбаси та шинки. Найбільш небезпечними вважаються продукти, приготовлені в домашніх умовах, а також ті, які з якихось причин були забруднені грунтом. 
При ранового ботулізму, токсиноутворення відбувається в некротичних тканинах, а при ботулізмі грудних дітей - у кишечнику. Ботулотоксин може вибірково вражати холінергічні відділи нервової системи, внаслідок чого в нервових синапсах припиняється виділення ацетилхоліну і виникає параліч м'язів 

 

Симптоми і течія ботулізму


Інкубаційний період ботулізму може коливатися від декількох годин до двох - п'яти діб (при тяжкому перебігу зазвичай не більше 24 годин). Було відзначено, що чим коротший інкубаційний період, ті важчим буде перебіг захворювання. 
Як правило, ботулізм починається раптово. З'являється виражена загальна слабкість, запаморочення, головний біль, значно погіршується загальне самопочуття, температура тіла в межах норми або трохи підвищена. В животі починаються різкі переймоподібні болі, рідкий стілець, нудота, блювання. Через добу дані прояви змінюються значною сухістю в роті, здуттям живота і запорами . Далі, після досить короткого проміжку часу, з'являються розлади зору: хворі не можуть читати, бачать дуже непевний, може спостерігатися двоїння предметів. Внаслідок неповного паралічу (парезу) м'язів обличчя, зморшки і носогубні складки згладжуються, спостерігається опущення повік. При подальшому прогресуванні захворювання, з'являється охриплість голосу (далі голос може взагалі пропасти) і порушується ковтання. Дуже грізним ознакою, що свідчить про несприятливий перебіг захворювання, є порушення дихання. Пацієнти відчувають важкість у грудях, брак повітря, дихання стає поверхневим, можуть бути болі в грудній клітці, розвивається парез дихальної мускулатури (зникає кашлевий рефлекс). В особливо важких випадках, внаслідок розладу дихання може наступити летальний результат Діагноз ботулізм встановлюють, грунтуючись на даних анамнезу, лабораторних і клінічних досліджень. Величезне значення має раннє діагностування даного захворювання, на підставі присутності типових клінічних ознак: Як правило відсутність гарячкової реакції, гострий початок з симптоматикою загальної інтоксикації, повна відсутність або дуже слабко виражений діарейний синдром, надалі нудота (рідко-блювання), запори, офтальмоплегический синдром, слабкість скелетних м'язів, дихальні розлади, блідість шкірних покривів, гемодинамічні розлади. 
Епідеміологічний анамнез відіграє велику роль у діагностики ботулізму: масові захворювання людей, які вживали в один період часу один і той же продукт харчування (консервовані гриби, овочі, м'ясо; соки домашнього приготування, в'ялена риба, копченості, консерви). 

Лабораторна діагностика ботулізму полягає в дослідженні залишків харчових продуктів, випорожнень, промивних вод шлунка, блювотних мас і крові. Визначення в досліджуваному матеріалі наявність ботулотоксину відбувається за допомогою біологічного методу. 
Необхідно проведення диференційної діагностики з стволовим енцефаліт, сказ, поліомієліт, з іншими харчові токсикоінфекції, а також інтоксикаціями іншої етіології; отруєннями грибами, метиловим спиртом, беладона, атропіном 

 

Лікування ботулізму


Всіх без винятку хворих, при найменших підозрах на ботулізм, необхідно негайно госпіталізувати в інфекційний стаціонар для проведення невідкладної специфічної терапії, спрямованої на попередження можливих важких ускладнень. Першочерговими завданнями невідкладної терапії є забезпечення функцій серцево - судинної і дихальної систем організму, а також нейтралізація, зв'язування і подальше виведення токсинів з організму. У разі приєднання паралічів або парезів м'язів гортані і глотки, значно посилюється дихальна недостатність при ботулізмі. Це сприяє серйозного погіршення прохідності дихальних шляхів, а також розвитку ателектазів і аспіраційної пневмонії. Тому ще на догоспітальному етапі слід провести такі невідкладні заходи: промивання шлунка, спочатку кип'яченою водою, а потім 2% р-ром гідрокарбонату натрію; дати хворому сольове проносне (на 500 мл води 30 г сірчанокислої магнезії), а далі ентеросорбенти (ентеродез, поліфепан тощо); зробити очисну клізму з полифепаном або 2-4% р-ром гідрокарбонату натрію; призначити часте рясне питво з введенням діуретиків (гіпотіазид, лазикс тощо). 
В особливо важких випадках необхідно проведення інфузійної дезінтоксикаційної терапії з форсуванням діурезу, введенням гуанідину гідрохлориду по 20-35 мг/кг/добу. При гострій дихальній недостатності проводиться штучне дихання. При паралічі дихання, пацієнт переводиться на штучну вентиляцію легень. З метою нейтралізації ботулотоксину застосовуються лікувальні моновалентні протиботулінічні сироватки. Так як в ШКТ, спори можуть трансформуватися у вегетативні форми, показано проведення антибактеріальної терапії: препарати тетрациклінового ряду або левоміцетин. 
Навіть у разі своєчасного надання кваліфікованої медичної допомоги, одужання хворих при ботулізмі проходить досить повільно. Залишкові явища після паралічів можуть спостерігатися ще протягом одного - двох місяців 


Попередження ботулізму 


Перед вживанням необхідна ретельна перевірка консервованих продуктів, обов'язкове вилучення «бомбажних» (надутих) банок. Перед вживанням необхідно прогрівати (100*С - 30 хв.) приготовлені в домашніх умовах грибні, м'ясні та овочеві консерви. 
Після відбору проб для проведення лабораторних досліджень, продукти послужили причиною зараження, необхідно вилучити і знищити. Столовий посуд, яка контактувала з зараженими продуктами, а також білизна забруднена виділеннями хворого, піддаються ретельної дезінфекції. Людям, що вживали викликали захворювання продукти, показано обов'язкове введення протівоботулініческой сироватки з подальшим медичним наглядом протягом не менше десяти діб. 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь